NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Елиас Симе създава изкуство от компютърни платки в инсталацията си на Венецианското биенале на изкуството
6386
Калейдоскоп

Елиас Симе създава изкуство от компютърни платки в инсталацията си на Венецианското биенале на изкуството

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.  ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery

| 24 Август 2024, 16:30 ч.
Елиас Симе създава изкуство от компютърни платки в инсталацията си на Венецианското биенале на изкуството
Елиас Симе създава изкуство от компютърни платки в инсталацията си на Венецианското биенале на изкуството
Снимка © Ваня Сухарова, специален пратеник на БТА

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

"Уроци по немски" на режисьора Павел Веснаков спечели наградата за най-добър филм на кинофестивала "Свети Влас филм фест", който тази вечер закри официално своето трето издание. Наградата обяви директора на фестивала Даниела Динева. Веснаков не успя да присъства лично на церемонията по награждаването, но чрез режисьора Мариан Вълев, който прие наградата, благодари за високата оценка.

Специален гост на церемонията, състояла се в Амфитеатър "Арена" в Свети Влас, беше заместник-министърът на културата д-р Илко Ганев. Той присъди отличието за главна женска роля. Тя отиде при Ели Скорчева за "Уроците на Блага".

"Щастлив съм, че съм тук, за да връча една от най-хубавите награди, на една актриса, която няма нужда от представяне", заяви Ганев. От сцената Ели Скорчева пожела дълъг и светъл път на фестивала и заяви, че "има нужда от такива събития, които да популяризират българс

С изложбата „Гласовете на природата“ представяме темата за екологията и на общността на хората с увреден слух.

Това каза д-р Вихрен Митев от фондация „Екологичен манифест – МанЕко“ по време на откриването на фотоизложбата „Гласове на природата“ днес.

Експозицията бе представена в столичната градина „Кристал“ и показва истории на най-засегнатите територии от климатичните промени.

По думите на д-р Вихрен Митев, изложбата „Гласовете на природата“ е озаглавена по този начин, защото тя „говори през хора, които са силно уязвими от промените в природата“.

Идеята на проекта е темата за екологията и промените в климата да влезе в по-широката общественост, каза още той.

Д-р Вихрен Митев обясни, че изложбата проследява сюжетна линия – от величието и уникалността н

Нов филм от поредицата „Властелинът на пръстените“ е планиран да излезе в киносалоните през 2026 година. Тази новина зарадва както почитателите на трилогията, така и самите участници във филма. Анди Съркис, който изигра Ам-гъл не само се завръща като съществото, което е покварено от Пръстена, но и ще бъде режисьор на новата лента. 

„Да, безценно. Дойде време отново да се впуснем в непознатото с моите скъпи приятели, необикновените и несравними пазители на Средната земя Питър, Фран и Филипа. С Майк и Пам, както и с екипа на „Уорнър Брос“ и нашето филмово семейство в Нова Зеландия. Всичко това е твърде вкусно,“ написа той в изявление. 

Питър Джаксън, режисьорът на предишните две трилогии по произведенията на Дж. Р. Р. Толкин, „Властелинът на пръстените“ и „Хобит“, ще бъде продуцент на новия филм с работно заглавие „Ловът на Ам-гъл“. 

Факт е, че „Влас

Британската поп звезда Ед Шийрън изнесе концерт снощи в Загреб през 70 000 свои почитатели, съобщи хърватската новинарска агенция ХИНА.

Концертът в хърватската столица е част от турнето му  „+ - = ÷ x“ Mathematics в Европа. 

Това е най-големият концерт на международна звезда в Загреб от лятото на 2009 година, когато в хърватската столица ирландската рок група Ю2 изнесе два концерта.

Концертът на Ед Шийрън в София е на 31 август.

Йълдъз Ибрахимова е специален гост на концерта „Балканика“, който ще се състои на 12 юни в зала „България". 

Събитието е част от 55-ото издание на „Софийски музикални седмици“, съобщават от екипа на международния фестивал. 

По думите им това ще бъде пътешествие из ритмите от българския, сръбския, турския и румънския фолклор.

В програмата ще звучат българска копаница в обработка за симфоничен оркестър на Здравко Русев, „Хоро стакато“ на Григораш Динику и Панчо Владигеров, „Румънска рапсодия №1“ на Джордже Енеску и още популярни песни от балканския фолклор в симфонична обработка.

Любими мелодии от балканските страни ще изпълни Йълдъз Ибрахимова с оркестъра и хора на музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново.

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

Фокусът му върху електронните материали започва преди около десет години след дълга работа с асамблаж и архитектурни инсталации в родната му Етиопия, отбелязват на сайта на биеналето.

„Избраните от мен материали и начинът, по който ги използвам в практиката си, говорят за нашето съвременно състояние. Технологията е вездесъща, но аз не се стремя да правя изявления за самата технология и връзката на човечеството с нея. По-скоро искам да изобразя света около нас - включително динамиката на природата, разпространението на технологиите в почти всяко кътче на света, както и хармонията, и дисхармонията, които тези сили предизвикват в нашите преживявания“, разказва Елиас Симе в сайта си.

„Точно като материалите, от които са направени, творбите на Елиас Симе разказват истории – истории за тяхното пътуване около света и на всички хора, които са се докоснали до тях, работили са с тях. Обработвайки ги, той изрично съпоставя глобалното с локалното и насочва вниманието към влиянието на технологиите върху нашето общество, неговото масово потребление и сложната циркулация на материали и предмети“, казва Фелисити Корн, куратор в Kunstpalast Düsseldorf. 

Община Габрово обяви музикалната програма за тазгодишното издание на Узана Поляна фест. Зеленият фестивал тази година ще се проведе от 19 до 21 юли на голямата поляна в местността Узана над Габрово. Това съобщиха от общинската администрация в Габрово. 

В петък, 19 юли, концертната програма ще бъде открита от Out of Muse, след тях очаквайте модерно рок звучене на Innerglow, а финалът на вечерта ще поставят забележителните и неповторими БТР, посочват организаторите. В събота вечер на сцената с латино-алжирска музика ще излязат Mahrez Hachemi, следващите на сцената са "Мерудия" с тяхното пъстро реге звучене, а веднага след тях очаквайте силното рок присъствие на Lek City Case. Финалът на вечерта ще бъде специален с изключителното присъствие на Владо Михайлов и неговия бенд., посочват от Община Габрово. 

Неделната програма на сцената включва участие на танцьорит

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Община Чирпан закри официално Международния пленер "Лавандулово лято". 

Събитието съвпадна с празника на с. Изворово и бе съпътствано от много радостни емоции и срещи с изкуството, съобщиха от Общината на официалната си страница във фейсбук.

Гостите с интерес разгледаха изложбата от картини на участниците в международния пленер. Общината изрази благодарности към куратора Теменужка Димова, както и към художниците от Германия, Турция, Йордания, Латвия, Украйна, Азербайджан и България, участвали в събитието.

Припомняме, че Международният фестивал на лавандулата се състоя в Чирпан на 21, 22 и 23 юни, като в програмата бяха включени разнообразни дейности. 

Събитието се осъществи под патронажа на Министерството на туризма и на Министерството на културата. 

Изпълнителите Ъшър и Джанет Джексън оглавяват 30-ия фестивал на културата „Есенс“ в Ню Орлиънс, предаде Асошиейтед прес.

Най-добрите политици, лидери на мисълта, творци, духовни гурута, бизнесмени, здравни експерти и, разбира се, музикални таланти от черната култура са готови да се съберат в Ню Орлиънс през уикенда като част от фестивала на културата „Есенс“.

Фестивалът започва в четвъртък и продължава до неделя. Тази година се отбелязват 30 години на забавления и разговори, провокиращи мисълта, за да вдъхновят решения на проблемите, пред които са изправени градските общности. Събитието ще завърши с парти.

Вицепрезидентът Камала Харис ще проведе разговор с главния изпълнителен директор на „Есенс“ Каролин Уанга по време на Глобалния икономически форум на чернокожите. Той ще се проведе в събота по време на фестивала. Събитието се случва на фона на призивите на ня

Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката. Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа. Изложбата включва 17 снимки - 8 дигитален печат и 9 цианотипии, печатани на ръка. Оттам идва и името на изложбата - "Контра", заради противопоставянето на дигиталните и аналоговите техники, обясни Албена.

Великотърновката пътува много и се самоопределя като гражданин на света. Възпитаник е на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където завършва специалност „Живопис“. По време на обучението си сп

КОМПЮТЪРНИТЕ ПЛАТКИ КАТО ИЗКУСТВО

„Художникът включва остаряло технологично оборудване като естествено продължение на своята материално ориентирана практика, използвайки отпаднали обекти, които заобикалят ежедневието. Новите композиции изглеждат като резултат от абстрактна цветна живопис, но включват технически материали с розови, зелени и лилави цветове, които човек може да намери в кутия със стари кабели“, разказва Иън Уолъс, цитиран от екипа на Венецианското биенале.

По думите му, използваните от Симе цветове, модели и решетки често препращат към пейзажи, гледани от самолет или сателит, пресъздавайки естествени гледки, създадени от човешка ръка. Според него чрез изследването върху древните етиопски дърворезби, тъкане и ритуали, свързани със строителството, Симе иска да свърже дългата линия от устната история и народни техники до съвременните масово произведени предмети.

ИЗЛОЖБАТА

В тазгодишното издание на биеналето Елиас Симе показва седем нови произведения - шест на стена и една мащабна скулптура от плетена тел. Използвайки материали, които представляват гръбнака на цялата цифрова комуникация, Симе изработва пространствени инсталации, които приканват към продължително съзерцание. Избрани произведения ще бъдат по-късно включени в цялостна ретроспекция на Елиас Симе в изложба в Kunstpalast Düsseldorf от март до юни 2025 г.

Експозицията на Елиас Симе може да бъде разгледана до 24 ноември в Tanarte, комплекс „Кастело“ във Венеция. Както информирахме, тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
6386
Калейдоскоп

Елиас Симе създава изкуство от компютърни платки в инсталацията си на Венецианското биенале на изкуството

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата.Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника.

| 24 Август 2024, 16:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Елиас Симе създава изкуство от компютърни платки в инсталацията си на Венецианското биенале на изкуството
Елиас Симе създава изкуство от компютърни платки в инсталацията си на Венецианското биенале на изкуството
Снимка © Ваня Сухарова, специален пратеник на БТА

Хиляди електрически проводници, клавиши, микрочипове и компютърни компоненти създават инсталацията на Елиас Симе на тазгодишното издание на Венецианското биенале на изкуствата. 

ДА ВЪЗСТАНОВИМ ВРЪЗКАТА С ОКОЛНАТА СРЕДА

"Уроци по немски" на режисьора Павел Веснаков спечели наградата за най-добър филм на кинофестивала "Свети Влас филм фест", който тази вечер закри официално своето трето издание. Наградата обяви директора на фестивала Даниела Динева. Веснаков не успя да присъства лично на церемонията по награждаването, но чрез режисьора Мариан Вълев, който прие наградата, благодари за високата оценка.

Специален гост на церемонията, състояла се в Амфитеатър "Арена" в Свети Влас, беше заместник-министърът на културата д-р Илко Ганев. Той присъди отличието за главна женска роля. Тя отиде при Ели Скорчева за "Уроците на Блага".

"Щастлив съм, че съм тук, за да връча една от най-хубавите награди, на една актриса, която няма нужда от представяне", заяви Ганев. От сцената Ели Скорчева пожела дълъг и светъл път на фестивала и заяви, че "има нужда от такива събития, които да популяризират българс

С изложбата „Гласовете на природата“ представяме темата за екологията и на общността на хората с увреден слух.

Това каза д-р Вихрен Митев от фондация „Екологичен манифест – МанЕко“ по време на откриването на фотоизложбата „Гласове на природата“ днес.

Експозицията бе представена в столичната градина „Кристал“ и показва истории на най-засегнатите територии от климатичните промени.

По думите на д-р Вихрен Митев, изложбата „Гласовете на природата“ е озаглавена по този начин, защото тя „говори през хора, които са силно уязвими от промените в природата“.

Идеята на проекта е темата за екологията и промените в климата да влезе в по-широката общественост, каза още той.

Д-р Вихрен Митев обясни, че изложбата проследява сюжетна линия – от величието и уникалността н

Нов филм от поредицата „Властелинът на пръстените“ е планиран да излезе в киносалоните през 2026 година. Тази новина зарадва както почитателите на трилогията, така и самите участници във филма. Анди Съркис, който изигра Ам-гъл не само се завръща като съществото, което е покварено от Пръстена, но и ще бъде режисьор на новата лента. 

„Да, безценно. Дойде време отново да се впуснем в непознатото с моите скъпи приятели, необикновените и несравними пазители на Средната земя Питър, Фран и Филипа. С Майк и Пам, както и с екипа на „Уорнър Брос“ и нашето филмово семейство в Нова Зеландия. Всичко това е твърде вкусно,“ написа той в изявление. 

Питър Джаксън, режисьорът на предишните две трилогии по произведенията на Дж. Р. Р. Толкин, „Властелинът на пръстените“ и „Хобит“, ще бъде продуцент на новия филм с работно заглавие „Ловът на Ам-гъл“. 

Факт е, че „Влас

Британската поп звезда Ед Шийрън изнесе концерт снощи в Загреб през 70 000 свои почитатели, съобщи хърватската новинарска агенция ХИНА.

Концертът в хърватската столица е част от турнето му  „+ - = ÷ x“ Mathematics в Европа. 

Това е най-големият концерт на международна звезда в Загреб от лятото на 2009 година, когато в хърватската столица ирландската рок група Ю2 изнесе два концерта.

Концертът на Ед Шийрън в София е на 31 август.

Йълдъз Ибрахимова е специален гост на концерта „Балканика“, който ще се състои на 12 юни в зала „България". 

Събитието е част от 55-ото издание на „Софийски музикални седмици“, съобщават от екипа на международния фестивал. 

По думите им това ще бъде пътешествие из ритмите от българския, сръбския, турския и румънския фолклор.

В програмата ще звучат българска копаница в обработка за симфоничен оркестър на Здравко Русев, „Хоро стакато“ на Григораш Динику и Панчо Владигеров, „Румънска рапсодия №1“ на Джордже Енеску и още популярни песни от балканския фолклор в симфонична обработка.

Любими мелодии от балканските страни ще изпълни Йълдъз Ибрахимова с оркестъра и хора на музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново.

Елиас Симе е роден в Етиопия през 1968 г. Той е мултидисциплинарен художник, известен най-вече с мащабните си релефи, изработени от рециклирана потребителска електроника. Симе е мотивиран от желанието да възстановим и преразгледаме връзката си с околната среда, разказват от Grimm Gallery. По думите им авторът използва техники за сплитане и наслояване, за да създаде огромни мозайки, съставени от клавиатури, вериги, кабели и всякакъв вид електронни отпадъци, внесени в родната му страна. Тези материали се доставят от най-големия пазар на открито в Африка, разположен в етиопската столица Адис Абеба, отбелязват още от галерията. 

Фокусът му върху електронните материали започва преди около десет години след дълга работа с асамблаж и архитектурни инсталации в родната му Етиопия, отбелязват на сайта на биеналето.

Община Габрово обяви музикалната програма за тазгодишното издание на Узана Поляна фест. Зеленият фестивал тази година ще се проведе от 19 до 21 юли на голямата поляна в местността Узана над Габрово. Това съобщиха от общинската администрация в Габрово. 

В петък, 19 юли, концертната програма ще бъде открита от Out of Muse, след тях очаквайте модерно рок звучене на Innerglow, а финалът на вечерта ще поставят забележителните и неповторими БТР, посочват организаторите. В събота вечер на сцената с латино-алжирска музика ще излязат Mahrez Hachemi, следващите на сцената са "Мерудия" с тяхното пъстро реге звучене, а веднага след тях очаквайте силното рок присъствие на Lek City Case. Финалът на вечерта ще бъде специален с изключителното присъствие на Владо Михайлов и неговия бенд., посочват от Община Габрово. 

Неделната програма на сцената включва участие на танцьорит

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Община Чирпан закри официално Международния пленер "Лавандулово лято". 

Събитието съвпадна с празника на с. Изворово и бе съпътствано от много радостни емоции и срещи с изкуството, съобщиха от Общината на официалната си страница във фейсбук.

Гостите с интерес разгледаха изложбата от картини на участниците в международния пленер. Общината изрази благодарности към куратора Теменужка Димова, както и към художниците от Германия, Турция, Йордания, Латвия, Украйна, Азербайджан и България, участвали в събитието.

Припомняме, че Международният фестивал на лавандулата се състоя в Чирпан на 21, 22 и 23 юни, като в програмата бяха включени разнообразни дейности. 

Събитието се осъществи под патронажа на Министерството на туризма и на Министерството на културата. 

Изпълнителите Ъшър и Джанет Джексън оглавяват 30-ия фестивал на културата „Есенс“ в Ню Орлиънс, предаде Асошиейтед прес.

Най-добрите политици, лидери на мисълта, творци, духовни гурута, бизнесмени, здравни експерти и, разбира се, музикални таланти от черната култура са готови да се съберат в Ню Орлиънс през уикенда като част от фестивала на културата „Есенс“.

Фестивалът започва в четвъртък и продължава до неделя. Тази година се отбелязват 30 години на забавления и разговори, провокиращи мисълта, за да вдъхновят решения на проблемите, пред които са изправени градските общности. Събитието ще завърши с парти.

Вицепрезидентът Камала Харис ще проведе разговор с главния изпълнителен директор на „Есенс“ Каролин Уанга по време на Глобалния икономически форум на чернокожите. Той ще се проведе в събота по време на фестивала. Събитието се случва на фона на призивите на ня

Великотърновката Албена Николова, която близо 15 години живее и работи като графичен дизайнер и фотограф в италианската столица Рим, ще открие своя самостоятелна изложба в родния си град. Експозицията е озаглавена "Контра" и ще бъде подредена в арт пространството на Vino Veritas на ул. „Велчо Джамджията“ №20 в старата столица, съобщи авторката. Официалното откриване е на 16 август от 18:00 часа. Изложбата включва 17 снимки - 8 дигитален печат и 9 цианотипии, печатани на ръка. Оттам идва и името на изложбата - "Контра", заради противопоставянето на дигиталните и аналоговите техники, обясни Албена.

Великотърновката пътува много и се самоопределя като гражданин на света. Възпитаник е на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", където завършва специалност „Живопис“. По време на обучението си сп

„Избраните от мен материали и начинът, по който ги използвам в практиката си, говорят за нашето съвременно състояние. Технологията е вездесъща, но аз не се стремя да правя изявления за самата технология и връзката на човечеството с нея. По-скоро искам да изобразя света около нас - включително динамиката на природата, разпространението на технологиите в почти всяко кътче на света, както и хармонията, и дисхармонията, които тези сили предизвикват в нашите преживявания“, разказва Елиас Симе в сайта си.

„Точно като материалите, от които са направени, творбите на Елиас Симе разказват истории – истории за тяхното пътуване около света и на всички хора, които са се докоснали до тях, работили са с тях. Обработвайки ги, той изрично съпоставя глобалното с локалното и насочва вниманието към влиянието на технологиите върху нашето общество, неговото масово потребление и сложната циркулация на материали и предмети“, казва Фелисити Корн, куратор в Kunstpalast Düsseldorf. 

КОМПЮТЪРНИТЕ ПЛАТКИ КАТО ИЗКУСТВО

„Художникът включва остаряло технологично оборудване като естествено продължение на своята материално ориентирана практика, използвайки отпаднали обекти, които заобикалят ежедневието. Новите композиции изглеждат като резултат от абстрактна цветна живопис, но включват технически материали с розови, зелени и лилави цветове, които човек може да намери в кутия със стари кабели“, разказва Иън Уолъс, цитиран от екипа на Венецианското биенале.

По думите му, използваните от Симе цветове, модели и решетки често препращат към пейзажи, гледани от самолет или сателит, пресъздавайки естествени гледки, създадени от човешка ръка. Според него чрез изследването върху древните етиопски дърворезби, тъкане и ритуали, свързани със строителството, Симе иска да свърже дългата линия от устната история и народни техники до съвременните масово произведени предмети.

ИЗЛОЖБАТА

В тазгодишното издание на биеналето Елиас Симе показва седем нови произведения - шест на стена и една мащабна скулптура от плетена тел. Използвайки материали, които представляват гръбнака на цялата цифрова комуникация, Симе изработва пространствени инсталации, които приканват към продължително съзерцание. Избрани произведения ще бъдат по-късно включени в цялостна ретроспекция на Елиас Симе в изложба в Kunstpalast Düsseldorf от март до юни 2025 г.

Експозицията на Елиас Симе може да бъде разгледана до 24 ноември в Tanarte, комплекс „Кастело“ във Венеция. Както информирахме, тазгодишното издание на биеналето бе официално открито на 20 април. Негов главен куратор е Адриано Педроза, а темата е „Чужденци навсякъде“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.